روش اجرای تخریب دستی ساختمان با ایمنی و دقت کار بالا

فهرست

جستجو مقالات
جدیدترین مقالات
پروژه ها
روش اجرای تخریب دستی ساختمان

روش اجرای تخریب دستی ساختمان به صورت اصولی

همواره با اهداف مختلفی از جمله نوسازی، تعمیر یا حتی بازسازی، بسیاری از ساختمان‌ها تخریب می‌شوند. یکی از روش‌های ساده‌، ارزان و البته ایمن برای تخریب ساختمان، روش دستی است. شاید این روش سرعت کار پایین‌تری نسبت به روش‌های دیگر داشته باشد، اما خیالتان از بابت ایمنی و مشکلات مربوط به آن راحت خواهد بود. روش اجرای تخریب دستی ساختمان به شش مرحله کلی تقسیم می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به برداشتن اجزای غیرساختاری، تخریب دیوارها و بالکن‌ها، تخریب دیوارهای داخلی، تخریب سقف، مرتب‌سازی ضایعات و حمل آن‌ها اشاره کرد. برای بررسی هرکدام از این مراحل و آشنایی با تجهیزات مورد نیاز برای این منظور، این مطلب از مجموعه تهران پی گستر را از دست ندهید.

چه ساختمان‌هایی به تخریب نیاز دارند؟

با گذر بیش از یک الی دو دهه از عمر ساختمان، ممکن است ملک مورد نظرتان به بازسازی یا نوسازی نیاز داشته باشد. در این صورت لازم است که با توجه به نیازتان ملک مورد نظر را تخریب و ایده سازه مورد نظر را پیاده‌سازی کنید. البته لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که این کار باید توسط افراد و پیمانکارهای مجرب انجام شود. در غیر این صورت، امکان آسیب به ساختمان‌های مجاور حتی ریزش ساختمان وجود دارد. برای دریافت خدمات مربوط به تخریب ساختمان به صورت دستی کافی است با ما در تهران پی گستر تماس بگیرید.

روش اجرای تخریب دستی ساختمان

یکی دیگر از انواع خانه‌هایی که به تخریب نیاز دارند، خانه‌های بسیار قدیمی و غیر قابل سکونت هستند. بسیاری از خانه‌ها با گذر زمان قدیمی می‌شوند و به دلیل بافت و طراحی قدیمی خود، به تخریب کامل نیاز خواهند داشت.

روش اجرای تخریب دستی ساختمان در مجموعه تهران پی گستر

به طور کلی، روش اجرای تخریب دستی ساختمان به شش مرحله کلی تقسیم می‌شود. البته با توجه به نوع سازه و شرایط تخریب، ممکن است این مراحل مقداری متفاوت باشند. توصیه می‌کنیم برای این منظور حتما از یک پیمانکار مجرب کمک بگیرید. در ادامه با این مراحل آشنا می‌شویم.

آماده‌کردن محیط کار برای تخریب کامل ساختمان به صورت دستی

اولین مرحله از تخریب ساختمان به صورت دستی، آماده کردن محیط کار برای این منظور است. در این مرحله، تمام سیستم برق‌کاری و لوله‌کشی به همراه سیستم‌های تهویه‌مطبوع بایدخاموش و قطع شوند. البته لازم است که شرایط نوری مناسب برای اجرای کار توسط کارگران فراهم شود.

جابه‌جایی اجزای غیرساختاری و خارج کردن آن‌ها از ساختمان

در مرحله دوم از تخریب دستی ساختمان، باید تمام اجزای غیرساختاری مانند سقف کاذب، پنجره‌ها، درها، سیستم‌های برقی الکتریکی و سیستم‌های مکانیکی مانند آسانسور و تاسیسات حذف و از ساختمان خارج شوند تا فضای مناسب برای کار وجود داشته باشد.

تخریب تمام بالکن‌ها و دیواره‌های کناری

به عنوان مرحله سوم از تخریب ساختمان به صورت دستی، لازم است که تمام بالکن‌ها و دیواره‌های خارجی را خراب کنید. برای این منظور، معمولا به ابزار خاصی نیاز ندارید و با کمک پتک و یا مته هیلتی می‌توانید دیوار را خراب کنید.

روش اجرای تخریب دستی ساختمان

از بین بردن دیواره‌های داخلی

بعد از اینکه دیواره‌های خارجی و بالکن‌های ساختمان مورد نظرتان را از بین بردید، نوبت به تخریب دیوارهای داخلی می‌رسد. در این مرحله، کارگران باید با کمک پتک و برخی ابزارهای دیگر، دیوارها را با ضربات محکم خراب کنند و از بین ببرند. توجه داشته باشید که این دیوارها معمولا از نوع 10 سانتی هستند و به ابزارهای سنگین مانند دریل بتن کن برای تخریب نیاز پیدا نخواهید کرد.

از بین بردن سقف

بعد از اینکه همه دیوارها را تخریب کردید، نوبت به از بین بردن سقف می‌رسد. توجه داشته باشید که با کمک پتک‌های سنگین و پیکور می‌توان دال بتنی را از بین برد. در صورتی که دال 5 سانتی‌متری بتنی را از بین ببرید، خراب کردن تیرچه‌بلوک‌های سقف برایتان بسیار راحت‌تر خواهد بود.

جمع‌آوری نخاله‌ها و از بین بردن آن‌ها

در آخرین مرحله از اجرای تخریب دستی ساختمان، باید تمام نخاله‌ها جمع‌آوری و با وسیله حمل بار مخصوص به فضای مناسب تخلیه بار منتقل شوند. توجه داشته باشید که اگر برخی اجزای فلزی یا چوبی قابلیت استفاده مجدد را دارند، باید آن‌ها را از نخاله‌ها جدا کنید.

نکات مهم در رابطه با اجرای تخریب دستی ساختمان

اگر می‌خواهید تخریب ساختمان را به صورت دستی انجام دهید، حتما باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید. در صورتی که به این نکته توجه نکنید ممکن است که در حین انجام این کار خطرات ایمنی و حتی مشکلات قانونی زیادی برایتان ایجاد شوند.

در ادامه لیستی از برخی نکات مهم درباره روش اجرای تخریب دستی ساختمان وجود دارد:

  • توجه به ساختمان‌های کناری در حین تخریب
  • بررسی کامل نقشه سازه و معماری بنای آن
  • در نظر گرفتن حداکثر میزان ارتفاع ساختمان و مساحت آن
  • تعداد درها و پنجره‌ها و ترتیب تخریب آن‌ها
  • در نظر گرفتن شرایط حمل و نقل محلی برای تخلیه نخاله
  • ایمنی عابر پیاده و انجام اقدامات پیشگیرانه
  • شرایط محیط اطراف ملک برای اجرای تخریب
  • فراهم کردن تمام تجهیزات اصولی و استاندارد مورد نیاز برای تخریب
  • در نظر گرفتن ایمنی کامل کارگران
  • در نظر گرفتن میزان سروصدا و به‌هم خوردن آرامش محله

روش اجرای تخریب دستی ساختمان

اجرای انواع تخریب ساختان به صورت دستی در مجموعه تهران پی گستر

برای تخریب ساختمان به صورت دستی، کافی است با ما در مجموعه تهران پی گستر تماس بگیرید. ما می‌توانیم این کار را در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه ممکن برای شما انجام بدهیم. جهت دریافت مشاوره و ارائه خدمات، کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند. لازم به ذکر است که مجموعه ما خدمات پیمانکاری تخریب ساختمان را در مناطق شمال و شمال غرب تهران ارائه می‌دهد.

سوالات متداول

مهم‌ترین تجهیزات برای تخریب دستی ساختمان چه تجهیزاتی هستند؟

پتک و کلنگ، پیکور، بتن کن (هیلتی)، شیار زن، بیل مکانیکی و بولدوزر برخی از تجهیزات و ماشین‌های مورد استفاده در تخریب ساختمان به صورت دستی هستند.

آیا می‌توانیم خودمان تخریب ساختمان را به صورت دستی انجام دهیم؟

خیر. این کار کامل تخصصی است و در صورت استخدام کارگران بی‌تجربه ممکن است احتمال ریزش ساختمان‌های وجود داشته باشد.

بهترین روش تخریب ساختمان در فضاهای مسکونی چیست؟

در این نوع فضاها و محله‌ها، تخریب به صورت دستی بهترین گزینه برایتان خواهد بود.

مقالات مرتبط