پیمانکار تخریب ساختمان | پیمانکار تخریب چه وظایفی را برعهده دارد؟

فهرست

جستجو مقالات
جدیدترین مقالات
پروژه ها

ضرورت استخدام پیمانکار برای تخریب ساختمان

ساختمان‌ها نیز درست مانند هر نوع سازه دیگری با به پایان رسیدن عمر مفید و فرسوده ‌شدن نیاز به تخریب و بازسازی دارند. پروژه تخریب ساختمان فرایندی حساس و تخصصی است که باید توسط پیمانکاران باتجربه انجام شود. استخدام پیمانکار تخریب ساختمان نه تنها باعث می‌شود که تمامی مراحل تخریب سازه به صورت اصولی، حرفه‌ای و با رعایت نکات ایمنی به پیش رود، بلکه بار مسئولیت‌های سنگین و انجام امور زمان‌بری مانند اخذ مجوز تخریب را از روی دوش شما برمی‌دارد. در این مطلب، با مهم‌ترین وظایف پیمانکاران تخریب سازه و عوامل موثر بر هزینه استخدام آن‌ها آشنا می‌شویم.

پیمانکار تخریب ساختمان چه وظایفی را برعهده دارد؟

پیش از شروع عملیات و فرایند تخریب ساختمان، معمولا قراردادی بین دو طرف، یعنی پیمانکار و کارفرما، نوشته می‌شود که تمامی وظایف هر یک از طرفین در آن ذکر می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از دلایل اصلی که افراد برای تخریب سازه‌های فرسوده به سراغ پیمان‌کاران باتجربه و حرفه‌ای می‌روند، نقش آن‌ها در تسریع و تسهیل فرایند تخریب سازه است.

پیمانکار تخریب ساختمان

شما با استخدام پیمانکار، عملا صفر تا صد مراحل تخریب سازه را به تیم پیمانکار واگذار می‌کنید. پیمانکار از مرحله دریافت پروانه تخریب و نوسازی تا گام آخر و جمع‌اوری تجهیزات کارگاه در کنار شما خواهد بود. اما سوالی که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید، این است که یک پیمانکار تخریب ساختمان چه وظایفی را برعهده دارد؟

کمک به دریافت پروانه تخریب و نوسازی ساختمان

همان‌طور که می‌دانید، شما پیش از شروع عملیات تخریب سازه مورد نظر خود باید اقدام به دریافت پروانه تخریب و نوسازی از شهرداری محل زندگی خود کنید. بسیاری از ما با دشواری و پیچیدگی دریافت چنین مجوز و پروانه‌هایی به خوبی آشنا هستیم.

یکی از مهم‌ترین مزایای استخدام پیمانکار تخریب ساختمان این است که پیمانکار می‌تواند در روند دریافت مجوز یا پروانه تخریب به شما کمک کند. این افراد معمولا با تمامی موانع قانونی دریافت مجوز آشنا هستند و می‌توانند نقش مهمی را در تسریع روند دریافت پروانه تخریب و نوسازی ایفا کنند. شما می‌توانید در تمامی مراحل اخذ پروانه تخریب از پیمانکار خود کمک بگیرید.

ایمن‌سازی محوطه برای تخریب سازه

توجه به نکات ایمنی و رعایت تمامی دستورالعمل‌ها برای حفظ ایمنی کارکنان و سایر افراد یکی از اساسی‌ترین وظایف پیمانکار تخریب ساختمان به شمار می‌آید. همان‌طور که می‌دانید، شما در عملیات تخریب سازه با تجهیزات، ماشین‌الان مکانیکی سنگین و حجم زیادی از مصالح و نخاله‌های ساختمانی سر‌ و کار دارید. عدم توجه به نکات ایمنی در هر یک از مراحل تخریب سازه می‌تواند باعث به وجود آمدن خسارت‌های مالی و جانی جبران‌ناپذیری شود. به همین علت، پیمانکار پیش از شروع عملیات تخریب، محوطه کارگاه را به طور کامل ایمن‌سازی می‌کند.

مهم‌ترین اقدامات پیمانکار تخریب برای ایمن‌سازی محیط کارگاه عبارتند از:

  • نصب تابلوها و علائم هشداردهنده
  • نصب پاخور حفاظتی
  • برپا کردن حصار پیرامون محوطه کارگاه و ساختمان
  • تعیین مکان مناسب برای جمع‌آوری پسماندها
  • مسدود کردن جریان آب، برق و گاز در مراحل تخریب سازه

پیمانکار تخریب ساختمان

تعیین روش مناسب برای تخریب ساختمان

از دیگر وظایف مهم پیمانکار تخریب ساختمان می‌تواند به تعیین روش مناسب برای تخریب سازه مورد نظر اشاره کرد. انتخاب روش مناسب برای تخریب سازه به عوامل متعددی مانند تعداد طبقات ساختمان، ارتفاع سازه، نوع مصالح به‌کار رفته در سازه، تجهیزات و ماشین‌آلات مکانیکی در دسترس، مقدار بودجه پروژه، موقعیت مکانی ساختمان و … بستگی دارد.

یک پیمانکار مجرب و متخصص برای تعیین روش مناسب تخریب سازه، به همراه تیم خود تمامی این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهند. حتی گروه پیمانکار در صورت نیاز فرایند تخریب ساختمان را با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته مهندسی شبیه‌سازی می‌کنند تا بتوانند بهترین گزینه را برای تخریب سازه انتخاب کنند.

تامین ماشین‌آلات مکانیکی و تجهیزات ضروری توسط پیمانکار تخریب ساختمان

تخریب ساختمان بدون استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات مکانیکی پیشرفته امکان‌پذیر نیست. به همین علت، پیمانکار تخریب سازه وظیفه دارد که پس از ایجاد محوطه کارگاه و اخذ مجوز و پروانه‌های لازمف برای اجرای پروژه به سراغ تامین تجهیزات و ماشین‌آلات مکانیکی برود. استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته می‌تواند باعث تسریع فرانید تخریب سازه شود.

نوع تجهیزات و ماشین‌الات مورد استفاده برای تخریب ساختمان به نوع روش تخریب بستگی دارد. به عنوان مثال، شما برای تخریب سازه‌هایی با ارتفاع بیش از 20 متر با روش از بالا به پایین یا روش تخریب با گوی به بیل مکانیکی و جرثقیل نیاز دارید. در حالی که تخریب ساختمان‌های کوچک‌تر با استفاده از تجهیزات دستی سبک امکان‌پذیر است.

عوامل موثر بر هزینه استخدام پیمانکار تخریب

مسائل مالی و بحث مربوط به هزینه تخریب سازه یکی از دغدغه‌های اصلی تمامی کارفرمایان به شمار می‌آید. همه افراد به دنبال راه‌هایی هستند که بتوانند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. به همین علت، این سوال برای بسیاری از کارفرمایان به وجود می‌آید که هزینه استخدام پیمانکار تخریب ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟ زیرا می‌توان با یافتن پاسخ این سوال، بخشی از هزینه‌های مربوط به تخریب سازه را کاهش داد.

مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه استخدام پیمانکار به منظور تخریب ساختمان عبارتند از:

  • متراژ ساختمان
  • تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان
  • میزان تجربه و تخصص پیمانکار
  • روش مورد نظر برای تخریب سازه

پیمانکار تخریب ساختمان

تهران پی گستر؛ برترین پیمانکار تخریب سازه

انتخاب یک پیمانکار مجرب و متخصص یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازها برای اجرای موفقیت‌آمیز عملیات تخریب ساختمان به شمار می‌آید. نقش اساسی پیمانکار در پیشبرد مراحل مختلف تخریب سازه باعث شده است که بسیاری از افراد به دنبال یافتن برترین تیم عملیاتی برای اجرای پروژه خود باشند.

مجموعه تهران پی گستر به عنوان یکی از برترین پیمانکاران در حوزه تخریب سازه شناخته می‌شود. شما می‌توانید صفر تا صد مراحل تخریب سازه مورد نظر خود را به متخصصان باتجربه مجموعه ما بسپارید. همچنین می‌توانید برای کسب مشاوره با کارشناسان ما در گروه تهران پی گستر تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا استخدام پیمانکار برای تخریب ساختمان ضروری است؟

به دلیل حساسیت بالای عملیات تخریب، استخدام یک پیمانکار باتجربه و متخصص امری ضروری است.

برای انتخاب پیمانکار به چه نکاتی توجه کنیم؟

به دلیل اهمیت نقش پیمانکار در موفقیت پروژه تخریب سازه، پیش از استخدام پیمانکار حتما درباره سابقه و تجربه فرد و گروه مورد نظر تحقیق کنید.

استخدام پیمانکار برای تخریب سازه چه مزایایی دارد؟

اجرای اصولی و حرفه‌ای پروژه، رعایت نکات ایمنی، افزایش سرعت، کاهش بار مسئولیت و … از مهم‌ترین مزایای استخدام پیمانکار تخریب به شمار می‌آیند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *