تخریب توسط فک هیدرولیکی تهران

یکی دیگر از دستگاه های کاربردی در زمینه انجام عملیات تخریب ساختمان، فک های هیدرولیکی هستند که بر روی بیل مکانیکی بسته می شوند. فک های هیدرولیکی جهت تخریب بتن های سخت دیواره ها و ستون های اصلی کاربرد بسیار زیادی دارند و در زمان های گذشته تخریب توسط فک هیدرولیکی در ایران زیاد مرسوم نبود اما پس از رواج در کشورهای بسیار پیشرفته و با زیاد شدن طبقات ساختمان ها این فک ها بر روی دکل های تلسکوپی بسیار بلند نصب شدند و در ایران نیز در سال های اخیر رواج یافته اند.
فک های هیدرولیکی هم مانند پیکور در سایزها و وزن های مختلفی برای انواع سایز بیل مکانیکی موجود می باشند.

با فک هیدرولیکی موانع اصلی تخریب را از میان بردارید

فک هیدرولیکی از جمله تجهیزات کاربردی برای برش دادن و خرد کردن انواع متریال‌های سخت مانند بتن، سنگ و ستون‌های فلزی است. این تجهیز قابلیت اتصال به انتهای بازوی بیل مکانیکی را دارد و نیروی آن نیز از سوی این ماشین تامین می‌شود. در روند ویران کردن سازه‌ها زمانی از فک هیدرولیکی استفاده می‌شود که بخشی از کار توسط روش‌های دیگر مانند استفاده از باکت بیل مکانیکی انجام شده است و برخی ساختارهای اصلی مانند ستون‌ها برجا مانده‌اند. ما در مجموعه تهران پی گستر خدمات تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی را به شما ارائه می‌دهیم.

تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

فک هیدرولیکی چیست؟

دستگاه فک هیدرولیکی (Jaw Of Hydraulic) با نام‌ قیچی هیدرولیک نیز شناخته می‌شود. این تجهیز در مواردی مانند شکستن سنگ‌ها، شکستن ساختارهای بتنی، بریدن میل‌گرد و ستون‌های فلزی و حتی خراب کردن دیوارهای سخت کاربرد دارد. البته از این تجهیز برای صنایع بازیافت مانند صنعت بازیافت خودرو و انواع صنایع بازیافت فلزات نیز استفاده می‌شود. در پروژه‌های تخریب ساختمان نیز فک هیدرولیکی برای مواردی مانند شکستن و بریدن مواد و مصالح و استفاده مجدد یا بارگیری آن‌ها برای خارج کردن از محوطه پروژه کاربرد دارد.

دستگاه فک هیدرولیکی در قرن بیستم میلادی اختراع شد و در کشورهای پیشرفته از آن برای بازیافت ساختارهای فلزی استفاده می‌شد. مزیت فک هیدرولیک این است که می‌توان آن را بر روی بیل مکانیکی نصب کرد و به‌این ترتیب قدرت عمل آن برای دسترسی به ساختارها و سازه‌های مورد نظر افزایش می‌یابد.

انواع فک هیدرولیک مناسب برای تخریب ساختمان

برندهای برتر جهانی در زمینه تولید تجهیزات جانبی بیل مکانیکی، متناسب با کاربردهای مختلف، فک‌های هیدرولیکی مختلفی را تولید می‌کنند. برای مثال برخی از ایت فک‌ها توانایی برش دادن ستون‌های فلزی با سایز درشت را دارند و برخی دیگر می‌توانند میلگردها را برش دهند و برخی دیگر عملکرد بهتری در خرد کردن بتن دارند.

برای انتخاب نوع فک هیدرولیکی باید نوع متریال‌ها و ویژگی‌های آن‌ها را تعیین کنید و این کاری است که مهندسان پروژه یا مهندسان مجموعه ارائه‌دهنده خدمات تخریب سازه با فک هیدرولیکی انجام می‌دهند. همچنین می‌توانید پیش از انتخاب نوع فک هیدرولیکی، مواردی مانند میزان سختی، فرسایش و ابعاد متریال مورد نظر مانند بتن و سنگ را تعیین کنید. همچنین میزان رطوبت محیط نیز در انتخاب نوع فک هیدرولیکی تاثیر دارد.

برخی از انواع رایج فک هیدرولیکی را با هم مرور می‌کنیم:

 • فک هیدرولیک دینامیک با ظرفیت 5 تن
 • فک گیره‌ای هیدرولیک با ظرفیت 15 تن
 • فک گیره‌ای هیدرولیک با ظرفیت 40 تن
 • فک گیره‌ای هیدرولیک با ظرفیت 100 تن

علاوه‌بر دسته‌بندی بالا، فک‌های هیدرولیکی دسته‌بندی‌های دیگری نیز دارند. برای مثال برخی از این تجهیزات کاربردی در زمینه بریدن قطعات فلزی ندارند و کار اصلی آن‌ها خرد کردن بتن و سنگ است. برخی دیگر دیگر هر دو کار را انجام می‌دهند و برخی نیز فقط کار برش فلزات را انجام می‌دهند. از سوی دیگر مدل‌های فک هیدرولیکی سنگ‌شکن نیز به دو گروه تقسیم می‌شوند که با آن‌ها آشنا می‌شویم:

 • مدل تک بازویی: این مدل قدرت کمتری نسبت به مدل دو بازویی دارد اما همچنان بسیار قدرتمند و کاربردی برای تخریب ساختمان و خرد کردن سنگ‌ها است و می‌تواند به سمت جلو، عقب، بالا و پایین حرکت کند
 • مدل دو بازویی: این مدل قدرت بیشتری دارد و می‌تواند به جلو و عقب حرکت کند و دهانه تغذیه آن از مدل تک بازویی بزرگ‌تر است

تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

فک هیدرولیکی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

همانطور که گفتیم فک هیدرولیکی در گروه سنگ‌شکن‌ها نیز قرار می‌گیرد. به این گروه از سنگ‌شکن‌ها سنگ‌شکن‌های فکی گفته می‌شود. البته گروهی از فک‌های هیدرولیکی به‌طور اختصاصی برای صنعت مورد نظر خود مانند بازیافت خودرو طراحی و تولید می‌شوند. از این تجهیزات می‌توان برای مواردی مانند بریدن قطعات مختلف خودرو و جدا کردن قطعاتی مانند درها، سقف، سپر، فرمان و … استفاده کرد.

 • در هر صورت فک هیدرولیکی معمولا دارای چنین قطعاتی است:
 • شافت
 • فک ثابت
 • فک متحرک
 • شافت فک متحرک
 • زره‌ها
 • چرخ تسمه یا پولی
 • پیچ ریگلاژ
 • فنر برگردان فک متحرک
 • بلبرینگ شافت
 • بازوهای فک متحرک

به‌طور معمول سنگ‌شکن‌های فکی و فک هیدرولیکی به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که یک فک آن‌ها ثابت و فک دیگر آن‌ها متحرک است. با این حال در برخی از انواع خاص، هر دو فک متحرک می‌باشند. فک همچنین دارای پوششی بسیار مقاوم به نام زره هستند که از فولاد ریخته‌گری ساخته می‌شوند و مقاوت بالایی در برابر ضربه و سایش دارند.

روش استفاده از فک هیدرولیکی در تخریب ساختمان

یکی از نکات مهم در مورد روش اجرای تخریب با فک هیدرولیکی این است که فک هیدرولیکی در گروه سنگ‌شکن‌ها نیز قرار می‌گیرد و برخی کاربردها و ویژگی‌های آن‌ها را به ارث می‌برد. مزیت اصلی این گروه از تجهیزات بیل مکانیکی این است که سایز مصالح و نخاله‌های ساختمانی را کاهش می‌دهند. برای مثال ممکن است یک ستون بتنی بزرگ در محوطه پروژه باقی‌مانده باشد که نمی‌توانید آن را با همان اندازه جابه‌جا کنید. همچنین ممکن است است به‌دلیل وجود آرماتورها، استفاده از پیکور نیز کافی نباشد، زیرا پیکور نمی‌تواند میلگردها را برش دهد. در این زمان است که فک هیدرولیکی بهترین تجهیز است. زیرا هم می‌تواند بتن چسبیده به میلگردها را تخریب کند و هم می‌تواند میلگردها را برش دهد.

تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

یک کاربرد دیگر فک هیدرولیکی در تخریب ساختمان مربوط ستون‌هایی است که به دیوار ساختمان مجاور تکیه داده‌اند. در این مواقع استفاده از پیکور و باکت می‌تواند باعث تخریب دیوار ساختمان مجاور شود. این در حالی است که با فک هیدرولیکی می‌توانید بدون بروز آسیب به ساختمان مجاور این ستون‌ها را تخریب کنید. از طرف دیگر از تجهیزات کاربرد بالایی در تخریب برخی از سازه‌های مانند تونل‌ها و ساختارهای زاویه‌دار دارند. زیرا معمولا امکان استفاده از پیکور در مورد این سازه‌ها و ساختارها وجود ندارد.

مراحل کلی تخریب ساختمان

نکته مهم دیگر در مورد روش اجرای تخریب با فک هیدرولیکی این است که شما باید تمامی مراحل کلی عملیات تخریب را نیز در نظر داشته باشید. در ادامه برخی از مهم‌ترین مراحل را در این عملیات با هم مرور می‌کنیم:

 • انتخاب پیمانکار برای انجام عملیات
 • تعیین بودجه لازم و ثبت قرارداد
 • بررسی پروژه توسط مهندسان
 • تامین نیروهای انسانی برای پروژه
 • اخذ مجوز تخریب و بازسازی از شهرداری
 • قطع کردن منابع انرژی مانند آب، برق و گاز
 • اجرای تخریب دستی در صورت نیاز
 • انتخاب نوع بیل مکانیکی و تجهیزات جانبی آن مانند باکت، فک هیدرولیکی و پیکور
 • انجام مراحل عملی تخریب با بیل مکانیکی
 • خاکبرداری و بازیافت مواد و مراحل دیگر

مزایای استفاده از فک هیدرولیکی برای تخریب ساختمان

فک هیدرولیکی یکی تجهیزات قابل اتصال بیل مکانیکی است که امکان تخریب اصولی و ایمن را ایجاد می‌کند. مهندسان در این روش، پیش از عملیات و در حین آن می‌توانند برای مواقعی که به فک هیدرولیکی نیاز است برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنند. برای مثال در برخی از مواقع استفاده از این تجهیز، باعث کاهش آسیب‌های احتمالی و ریزش ناخواسته می‌شود. در ادامه برخی از مزایای دیگر فک هیدرولیکی بیل مکانیکی را با هم مرور می‌کنیم.

کاهش آلودگی صوتی

استفاده از فک هیدرولیکی این مزیت را دارد که سروصدای ناشی از استفاده از آن از بسیاری از تجهیزات و روش‌های دیگر کمتر است. برای مثال استفاده از تجهیزات دستی سروصدای بسیار بیشتری را ایجاد می‌کند. پیکورها نیز از جمله تجهیزات کاربردی در این زمینه هستند اما آلودگی صوتی بیشتری را نسبت به فک هیدرولیکی ایجاد می‌کنند.

افزایش ایمنی در عملیات

پیمانکاران پروژه‌های ساختمانی همواره از روش‌های مختلفی برای افزایش ایمنی استفاده می‌کنند. رعایت این نکات باعث تامین ایمنی نیروها و ماشین‌آلات و همچنین پیشگیری از بروز آسیب به ساختمان‌های مجاور می‌شود. یک مزیت مهم استفاده از فک هیدرولیکی این است که دقت بالایی دارد و می‌توان بدون بروز خرابی زیاد دقیقا در همان نقطه مورد کار را انجام دهد.

تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

امکان جداسازی آهن‌آلات

آهن‌آلات ساختمانی دارای ارزش بالایی هستند و کارفرمایان می‌خواهند تا جای ممکن است متریال‌ها را از متریال‌های بتنی و دیگر مصالح ساختمانی جدا کنند. فک هیدرولیکی بهترین تجهیز برای این نوع از عملیات است و به‌خوبی می‌تواند سیمان و بتن چسبیده به مصالح فلزی مانند تیرآهن و میلگرد و نبشی خرد کند تا بتوانید این مصالح فلزی را برای بازیافت آماده کنید. از سوی دیگر شما می‌توانید با استفاده از این تجهیز بخش‌های بتنی یا سنگ‌های بزرگ را خرد کنید تا بتوان از آن‌ها برای موارد دیگری در پروژه استفاده کنید و یا آن‌ها را برای بارگیری کامیون آماده کنید.

تطبیق‌پذیری فک هیدرولیکی بیل مکانیکی

یکی از مزایای فک هیدرولیکی این است که انواع گوناگونی از آن‌ها با ظرفیت و توان و مکانیزم متفاوت در دسترس هستند. بنابراین می‌توان متناسب با نیازهای پروژه و مواردی مانند خرد کردن بتن، شکستن مصالح سنگی، جدا کردن آهن‌آلات و … بهترین مدل را انتخاب کرد.

کاهش نیاز به نیروهای انسانی

تجهیزات قابل اتصال به بیل مکانیکی بهره‌وری در پروژه و سرعت انجام کار را افزایش می‌دهند. اما یکی از مزایای دیگر این تجهیزات از جمله فک هیدرولیک این است که آن‌ها می‌توانند کار نیروی انسانی را در زمان بسیار کمتری انجام می‌دهند. بنابراین نیاز شما به نیروهای انسانی کاهش می‌یابد.

افزایش ایمنی اپراتور

فک هیدرولیکی مانند تجهیزاتی دیگر متصل به بیل مکانیکی در نوک بازوی این ماشین‌آلات نصب می‌شود و فاصله زیادی با اپراتور ماشین دارد. بنابراین احتمال بروز آسیب به این نیروها نیز تا حد بسیار بالایی کاهش می‌یابد. زیرا بین نقطه تخریب و مکان اپراتور فاصله زیادی وجود دارد.

معایب تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

برای انتخاب روش تخریب باید با مزایا و معایب تخریب با فک هیدرولیکی آشنا باشید. غیر از مزایایی که برای این روش برشمردیم باید به نقاط ضعف این روش نیز اشاره کنیم. برای مثال شما نمی‌توانید از این فک هیدرولیکی برای تخریب بخش‌های اصلی فونداسیون استفاده کنید و برای این موضوع، پیکور بیل مکانیکی کاربرد بیشتری دارد. از سوی دیگر معمولا پیکورها کمتر از فک هیدرولیکی دچار خرابی می‌شوند. همچنین باید بدانید که فک هیدرولیکی به‌تنهایی نمی‌تواند همه کارها را انجام دهد. برای مثال در تخریب فونداسیون می‌توانید از بیل مکانیکی دیگری که دارای باکت است برای چرخاندن قطعات در زوایای مختلف استفاده کنید تا فک هیدرولیکی بتواند کار خود را انجام دهد.

تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

هزینه تخریب با فک هیدرولیکی

هزینه‌های اولیه برای استفاده از فک هیدرولیکی شاید اندکی بالا به‌نظر بیاید. با این حال به‌دلیل کاهش نیاز به نیروهای انسانی و افزایش سرعت کار، در مجموع استفاده از این روش را می‌توان مقرون‌به‌صرفه دانست. تعیین هزینه تخریب با فک هیدرولیکی به مواردی مانند نوع بیل مکانیکی و نوع فک هیدرولیکی، ویژگی‌های پروژه و مصالح آن و مدت زمان نیاز به فک هیدرولیکی بستگی دارد.

مزایای قیچی

با استفاده از فک هیدرولیکی می توان عملیات تخریب را به صورت کاملا اصولی انجام داد، به شکلی که سازه ساختمان را در فرایند تخریب آنالیز و و مورد بررسی قرار داد و از آسیب های احتمالی و ریزش آنها جلوگیری کرد.
استفاده از فک هیدرولیکی به جای پیکور، آلایندگی صوتی و لرزش بسیار کمتری را ایجاد می کند و در نتیجه نارضایتی همسایگان را به حداقل خواهد رساند.

کاهش خطرات

استفاده از این روش خطرات جانبی از نظر آسیب رسیدن به دیوارها، سقف ها و هرگونه مواردی که به همسایگان مرتبط می باشد را به حداقل می رساند.
به راحتی می توان تیرها و ستون های چسبیده به دیوار همسایگان را بدون آسیب رساندن، بدون کشش یا هل دادن و در جای خودش تخریب نمود.
در تخریب تونل دارای دیواره های بتنی یا بلوک های بتنی یا دیواره هایی که مشغول بندی و شاتکریت شده اند و از مقاومت بالایی برخوردار بوده و دارای زاویه خاص هستند و امکان تخریب توسط پیکور وجود ندارد، بسیار کاربردی می باشد

جداسازی اهن الات

با استفاده از فک هیدرولیکی ضایعات ساختمانی کمتر مورد آسیب قرار می گیرند و به راحتی تفکیک می شوند، به صورتی که می توان ستون ها، تیرهای اصلی، تیرهای فرعی، پودرها، تیرچه بلوک ها و تمامی اجزا را در ابعاد موردنظر قیچی کرد و مصالح و آنها را به صورت پودر تخریب نمود و ضایعات آن را به صورت دسته بندی و کاملا تفکیک شده از نخاله در محل مورد نظر دپو کرد و به شکلی تخریب را انجام داد که ضایعات در زیر آوار دفن نشوند.
با استفاده از فک هیدرولیکی می توان ضایعات را با سهولت بیشتری در کامیون های حمل ضایعات بارگیری نمود.
می توان ضایعات تیرآهن را بدون نیاز به هوابرش در قطعات دلخواه برش داد و جابجا نمود.
اما این روش نیز معایب خاص خود را دارد که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

تخریب توسط قیچی

در تخریب فونداسیون کاربرد بسیار ضعیفی دارد.
خرابی بیشتری نسبت به پیکور دارد.
برای تخریب فونداسیون توسط فک یا قیچی به یک بیل مکانیکی دارای باکت نیاز داریم که قطعات را در زوایای مختلف بچرخاند تا قیچی بتواند آن را خرد کند ولی اگر از سایز دهنه قیچی بزرگتر باشد دیگر توانایی خرد کنندگی ندارد
سرعت کمتری نسبت به تخریب توسط پیکور را دارد

تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی

تخریب فندانسیون

در زمان تخریب فندانسیون به دلیل انتقال لرزش و صدای مهیب پیکور، حساسیت همسایگان به حداکثر می رسد. ساعات شروع تخریب می بایست از 9 الی 10 صبح تا 4 الی 5 بعد از ظهر صورت گیرد. ابتدا بخش های فندانسیون چسبیده به همسایه را در ابعاد کوچ تر برش داده و جدا کنید به سمت میانی زمین برده و از دیواره های جانبی باید دور کنید، سپس پیکور بزنید.
در بسیاری از پروژه ها به دلیل ناپایداری سازه پلاک های همجوار امکان تخریب فندانسیون توسط پییکور در وزن های 5/1 تن به بالا امکان پذیر نیست زیرا در صورت استفاده به دلیل لرزش هایی که ایجاد میشود امکان وارد شدن اسیب های جدی به این سازه ها وجود دارد .
در این شرایط میبایست از مینی بیل مکانیکی به همراه پیکور استفاده کرد زیرا مینی بیل به دلیل اینکه وزن کمتری را نسبت به بیل مکانیکی دارد میزان لرزش و الودگی صوتی کمتری ایجاد می‌کند و همین امر موجب عدم وارد شدن خسارت و عدم نارضایتی همسایگان خواهد شد

خدمات تخریب ساختمان با فک هیدرولیکی در مجموعه تهران پی گستر

مجموعه تهران پی گستر یک مجموعه برتر در عرضه خدمات گودبرداری، تخریب و خاکبرداری در شهر تهران است. ما خدمات تخریب با باکت، فک هیدرولیکی، نیروهای انسانی و پیکور را به کارفرمایان و شرکت‌های ساخت و ساز ارائه می‌دهیم. برای آشنایی با خدمات دیگر مجموعه ما می‌توانید به بخش خدمات در سایت ما مراجعه کنید.

سوالات متداول

فک هیدرولیکی چیست؟

فک هیدرولیکی تجهیزی است که می‌توان آن را به بازوی بیل مکانیکی نصب کرد. این تجهیز متناسب با نوع خود قابلیت‌های مختلفی مانند خرد کردن سنگ‌ها و قطعات بتنی و بریدن آهن‌آلات را دارد.

فک‌های هیدرولیکی چه انواعی دارند؟

فک‌های هیدرولیکی را به شیوه‌های مختلفی می‌توان دسته‌بندی کرد. برای مثال می‌توان آن‌ها را در گروه‌های دو بازویی و تک بازویی قرار داد. همچنین می‌توان آن‌ها را به انواعی مانند فک گیره‌ای هیدرولیک با ظرفیت 15 تن، فک گیره‌ای هیدرولیک با ظرفیت 40 تن و فک گیره‌ای هیدرولیک با ظرفیت 100 تن تقسیم‌بندی کرد.

استفاده از فک هیدرولیکی چه مزایایی دارد؟

از مزایای استفاده از این تجهیز می‌توان به افزایش دقت در اجرا، کاهش صدمات به ساختمان‌های مجاور، افزایش ایمنی نیروهای انسانی، کاهش سروصدا، امکان جداسازی آهن‌آلات و تطبیق‌پذیری بالا اشاره کرد.

روش استفاده از فک هیدرولیکی چگونه است؟

فک هیدرولیکی نیروی مورد نیاز را از بیل مکانیکی تامین می‌کند. همچنین سیستم کنترل آن درون بیل مکانیکی قرار می‌گیرد و اپراتور می‌تواند آن را در جهت‌های مختلفی حرکت دهد. برای استفاده از این تجهیز، مهندسان، نقاط مورد نیاز را تعیین می‌کنند و اپراتور از آن برای شکستن و بریدن بخش‌های فونداسیون، ستون‌ها، دیوارها و سنگ‌ها و مصالح سنگی سخت استفاده می‌کند.

فک هیدرولیکی در چه مواقعی گزینه مناسبی نیست؟

به‌طور کلی فک هیدرولیکی کارایی کمتری در تخریب فونداسیون دارد و بهتر برای تخریب فونداسیون از تجهیزات دیگری مانند پیکور بیل مکانیکی استفاده شود.

اشتراک: